Ajánló: A Metamask telepítése, alapjai

Előszó

Ebben a két részes videóban a Ledger hardver-tárca beüzemelését, használatát fogom megmutatni neked, egészen konkrétan 

  • a doboz tartalmát,
  • a bekapcsolását,
  • a gombokkal való navigálást a menüben,
  • a PIN kód és a 24 szavas szólánc beállítását,
  • a Ledger Live applikáció telepítését, használatát.

Még nincs Ledger hardvertárcád? KLIKK IDE a rendeléshez!

Az előző videóban bemutattam a Metamask tárca telepítését, és adtam pár tanácsot hogyan használd biztonságosan. Ebben a két részes videóban a Ledger Nano S PLUS hardver-tárca és a Ledger Live applikáció beüzemelését, használatát fogom bemutatni, és pár tanácsot is adok, mire kell odafigyelned. Elképzelhető, hogy más típusú Ledger hardver-tárcát is hasonlóan kell beüzemelni, használni, de még az is lehet, hogy a folyamat más gyártónál is hasonló. Kb. 30-45 perccel számolj, hiszen a 24 darabos szóláncot le kell papírra írnod és azt vissza is kell igazolnod az eszközön!  A Ledger kínálatában jelenleg megtalálható még a NANO X típusa is, ez a vezeték nélküli verzió. Szerintem ezen verzióért felesleges jóval többet kiadni érte, csak azért hogy Bluetooth-tal használd, ez egyéni preferencia, kinek melyik a szimpatikus.

Előző videó témája a Metamask szoftveres tárca volt, ha még nem tetted volna meg, nézd meg, hiszen később jelentősége lesz annak is.

Ezen rész első felét itt alább nézheted meg:

Miért kell a hardvertárca?

Ledger tárcát kizárólag a gyártótól!

A szoftver és a hardver tárcának is vannak előnyei, hátrányai, viszont a kettőt lehet kombinálni egymással, így megmarad a kényelem és a funkcionalitás is! A lényeges különbség a szoftver és a hardver-tárca között az, hogy amíg a szoftver tárca a kulcsokat a gépeden tárolja (szinte bárki által hozzáférhető), addig a hardver tárca lényegében egy ún. “hideg tárca”, azaz csak addig elérhető a rajta tárolt privát kulcs, amíg az áram alatt van. S mikor van áram alatt? Kizárólag addig, amíg a tranzakciót visszaigazolod az eszközön lévő fizikai gombok megnyomásával. (Ugye biztonsági szempontból nem elhanyagolható!) Összességében elmondható, hogy a Metamask és a Ledger együtt kombinálva jelenleg a lehető legbiztonságosabb és rugalmasan használható megoldás a web3-as applikációk használatához, a kriptovalutád tárolásához és kezeléséhez.

Ajánló: Miért van szükséged egy Ledger kriptovaluta tárcára?

Mit tanulhatsz ebből a két videóból?

  • Először is azt, hogy IDE KLIKKELVE rendelhetsz egy Ledger-t (épp olyat mint ami a videóban szerepel!)
  • A Ledgert használhatod a Metamaskkal is együtt a nagyobb biztonsági szint eléréshez!
  • A PIN kód fizikailag védi a Ledger „hideg tárcádat”, ezért sose tárold a Ledger mellett azt, használd olyan megfontolással, mint ahogy a bankkártyádhoz tartozó PIN kódodat használod!
  • A titkos, 24 szóból álló visszaállítási szóláncra, jelszóra (Recovery phrase) nagyon vigyázz! Ha a Ledger meg is semmisül vagy elveszik, de a 24 szavas szólánc megvan, a vagyonod biztonságban van, amennyiben jól és jó sorrendbe írtad le azokat a szavakat a jegyzetbe. Ellenkező esetben sajnos nincs mit tenni.
Segítség a Ledger Live letöltéséhez: https://www.ledger.com/ledger-live/

Utószó

Az oktató sorozat utolsó részében a Ledger és a Metamask összeházasítását fogom megmutatni. Tokent is fogok vásárolni (swapolni) a Metamask segítségével, de azt már a Ledger-en található privát kulcs használatával.

Ajánló: Ledger és a Metamask kombinációja – az ideális páros